Energetický audit
Čo je to Energetický audit?
Energetický audit je systematický postup na získanie dostatočných informácií o súčasnom stave technických zariadení a budov určených na používanie energie, na identifikáciu a návrh nákladovo efektívnych možností úspor energie. Výstupom z energetického auditu je písomná správa.
Obsahom energetického auditu je:
-
určenie predmetu energetického auditu
-
posúdenie a zhodnotenie skutkového stavu - energetická bilancia
-
návrhy opatrení na zníženie spotreby energie
-
možnosť využitia obnoviteľných zdrojov energie
-
ekonomické a enviromentálne posúdenie navrhovaných opatrení

Energetický audit podnikov
Energetický audit je povinný pre veľké podniky. Od decembra 2014 je v platnosti zákon č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti, ktorý zavádza nové definície mikro, malého, stredného a veľkého podniku a zároveň ukladá nové povinnosti jednotlivým spoločnostiam.
Postup pri výkone energetického auditu, obsah písomnej správy a súbor údajov na monitorovanie efektívnosti pri používaní energie je uvedený vo vyhláške Ministerstva hospodárstva SR č. 179/2015 Z. z. o energetickom audite.
Tzv. veľké podniky majú v súlade s týmto zákonom povinnosť zabezpečiť vykonanie energetického auditu aspoň raz za 4 roky alebo povinnosť energetického auditu, ktorý je súčasťou zavedeného certifikovaného systému energetického manažérstva EN ISO 50001 alebo systému environmentálneho manažérstva EN ISO 14001. Túto legislatívnu povinnosť kontroluje Slovenská obchodná inšpekcia a pri jej porušení hrozí finančná sankcia vo výške 5 000 € - 30 000 €.
Potrebuje mikropodnik, malý alebo stredný podnik energetický audit?
Áno, pokiaľ chce žiadať o finančné prostriedky z verejných zdrojov alebo z podporných programov financovaných z prostriedkov medzinárodných finančných inštitúcií.
Energetický audit rozvodov
Podľa zákona 321/2014 Z. z. je vyhotovenie energetického auditu rozvodov zákonná povinnosť pre bytové domy, ale aj pre iné budovy nad výmeru 1000 m² s ústredným teplovodný vykurovaním alebo so spoločnou prípravou teplej vody zabezpečiť rozvody tepla a teplej vody vhodnou tepelnou izoláciou.
Táto povinnosť sa na vlastníkov budov nevzťahuje, ak vlastník budovy preukáže na základe auditu, že inštalácia tepelnej izolácie nie je technicky možná, nákladovo primeraná a vzhľadom na dlhodobý potenciál úspory tepla nie je efektívna.
Z toho vyplýva, že každá budova patriaca štátu, mestu, obci alebo súkromnému sektoru by si mala splniť túto zákonnú povinnosť.